Mezoterapi Uygulaması Nedir?

Mezoterapi ile yeni tanışan kişiler için mevcut uygulama, pek çok farklı soru işareti yaratmaktadır. “Mezoterapi uygulaması nedir?” “Mezoterapi uygulaması nasıl yapılır ve uygulanır? “soru işaretlerini gidermek isteyen kişilerin, bu işin uzmanı olan merkezlerden destek alması oldukça önemlidir. Zira oldukça popüler bir estetik uygulaması olarak dikkat çeken mezoterapi uygulaması, uzman olmayan kişiler tarafından yapılması halinde ciltte geri dönüşü olmayan sorunlara yol açabilmektedir. 

 

Mezoterapi Nedir?

Mezoterapi cilde; mineral, vitamin, enzim ve aminoasitlerin enjekte edilme işlemidir. Mikroenjeksiyon yöntemi ile uygulanan bu estetik tedavide, kişilerin farklı sağlık sorunlarının ortadan kaldırılması, bölgesel yağlanma gibi durumların iyileştirilmesi hedeflenmektedir. Mezoterapi yönteminin tercih edilmesinde kişisel tercihler ön planda tutulmaktadır. Ciltte meydana gelen yaşlanmaya bağlı sarkmalar, lekeler, deri çatlakları, selülitler, gözaltı bölgelerinde meydana gelen torbalar, yaralanmalar, ağrılar ve saç dökülmesi gibi problemler sonrasında mezoterapi ile istenen sonuçlar elde edilebilmektedir. Mezoterapi için öncelikle hastanın muayene edilmesi ve rahatsızlığı için kesin tanının konması önemlidir. Ardından hastanın mezoterapi tedavisi için uygun olduğu belirlenirse tedaviye başlanabilmektedir.

 

Mezoterapi Hangi Bölgelere Uygulanır?

Yaşanılan rahatsızlık teşhis edildikten sonra mevcut rahatsızlığa yönelik mezoterapinin hangi bölgeye uygulanacağı belirlenmektedir. Karın, bel, kol ve bacak bölgeleri mezoterapi tedavisi dahilinde tercih edilebilmektedir ve en uygun alan uzmanlar tarafından belirlenmektedir. Bölgelerdeki mevcut rahatsızlıklara karşı mezoterapide özel karışımlar hazırlanır. Bu karışımlarda ise genel olarak vitamin, mineral ve enzimlere yer verilmektedir. Bakır, selenyum, magnezyum, çinko gibi vücut için gerekli olan mineral ve enzimlerin desteklenmesi ise vücutta kısa süre içerisinde gözle görülür bir değişimin yaşanmasını sağlar. 

 

Mezoterapi Ne Kadar Sürede Yapılır?

Mezoterapi uygulaması yapılan uygulama ve yaşanan soruna bağlı olarak tekrarlanabilmektedir seans seans yapılan işlemlerde mezoterapi uygulaması tamamlandıktan sonra 3 ile 6 ay arasında yeniden uygulamanın yapılabilmesi mümkündür. Cildin kendini yenilemesine destekleyen ve pek çok farklı sağlık sorununda da etkin çözümler sunan mezoterapinin ne kadar sürede yenileneceği ve tekrar yapılacağı uzmanlar tarafından belirlenmektedir. Herkes için aynı süre uygun olmayacağı gibi yapılan işlemlere karşı vücudun nasıl reaksiyon gösterdiği ve hangi amaçlar ile mezoterapinin uygulandığı, tekrar konusunda belirleyici olmaktadır. 

Mezoterapi Uygulaması Nedir?
Mezoterapi Uygulaması Nedir?

Mezoterapi kimler yaptıramaz?

Mezoterapi uygulaması herkes için uygun olan bir tedavi yöntemi değildir. Bazı özel grup, istese dahi mezoterapi uygulamasından yararlanamaz. Kan pıhtılaşmasında sorun yaşayanlar, kanser öyküsü bulunanlar, felç rahatsızlığı yaşayanlar, ürtiker rahatsızlığı bulunanlar ve kalp hastalığı bulunan kişiler mezoterapi uygulaması için uygun değildir ve bu gruptaki kişilerin hiçbir şekilde mezoterapi tedavisi alması önerilmemektedir. Alanında uzman olan kişiler, hasta öyküsünü kapsamlı bir şekilde dinleyerek mevcut rahatsızlıkların olup olmadığını belirledikten sonra hastanın uygulamasına onay vermektedir. Aynı zamanda hamile olan ya da bebeğini emziren kadınların da bu süreç boyunca mezoterapi uygulamasından yararlanması mümkün değildir. 

 

Mezoterapi Uygulaması Acıtır Mı? Yan Etkileri Nelerdir?

Mezoterapi uygulamasına karar verecek kişiler için en çok endişe yaratan durumlardan birisi çok fazla acının yaşanacağının sanılmasıdır. Sıvıların deri altına enjekte edilmesi esasına dayanan mezoterapide mikroenjeksiyonlar kullanılmaktadır. Normal bir iğneden çok daha farklı ve küçük yapıda bulunan bu enjeksiyonlar, deri altına çok kısa süre içerisinde ve hızlıca nüfus eder ve sıvının derinin alt bölgesine ulaşmasını sağlar. Pratik bir uygulama olduğundan dolayı mezoterapi uygulamasında kişiler genellikle herhangi bir acı hissetmez. Acı eşiği çok düşük olan hastalarda ise acı herhangi bir rahatsızlık yaratacak boyuta ulaşmamaktadır. 

 

 

Mezoterapinin Yan Etkileri Nelerdir?

Mezoterapi uygulamasında vücuda enjekte edilen sıvıya bağlı olarak herhangi bir yan etki yaşanmaz. Mikroenjeksiyon nedeniyle özellikle hassas bir cilt yapısına sahip olan kişilerde kızarıklıklar ya da kabarıklar yaşanabilmektedir. Bazı noktalarda çok sık olmamakla birlikte morluklar görülebilmektedir. Tedavi sırasında hasta yakından takip edilir. Uzmanın tedavi sonrasında önereceği buz uygulaması ya da farklı jel ve kremler ile kısa süre içerisinde ciltteki sorunlar giderilmekte ve tedavi sonrasında maksimum 1 saat içerisinde gözle görülür bir değişiklik ya da cilt üzerinde kızarıklıklar görülmemektedir. 

 

Ankara’da Mezoterapi Uygulaması

Mezoterapi uygulaması için Türkiye genelinde en uygun ve en iyi tedavi sunacak merkezi arayan kişiler, Ankara’da mezoterapi uygulaması başta olmak üzere sağlık ve estetik konusunda hizmet veren Fisina güzellik merkezine tercih edebilir. Farklı alanlardaki uzmanları ile kişiye özel tedavi ve hizmetlerin sunulduğu Fisina Güzellik Merkezi, mezoterapi konusunda da en yeni tıbbi cihazlar ile acısız, ağrısız ve sorunsuz bir şekilde yeni tedavinin uygulanmasını sağlamaktadır. Mezoterapi için tercih edebileceğiniz merkez ile hemen iletişime geçebilir ve tedavi için randevunuzu alabilirsiniz.