Leke Bakımı Nasıl Yapılır? 

Zaman içerisinde güneşin ve kullanılan ilaçların etkisiyle ya da genetik durumlarda yüzde lekeler meydana gelir. Cilt lekelerinin önemli nedenlerinden biri de yüze uygulanan kimyasallar ya da makyaj malzemeleridir. Genellikle kahverengi olarak ortaya çıkan leke, cilt bölgesinde yüksek miktarda pigment hücresinin bulunmasının bir sonucudur. Cilt lekelerinin en yaygın örnekleri benler, çiller, doğum lekeleri, benekler, melazma ve derideki pigment değişimidir.

Cilt Lekesi Nedenleri

Pigment olan melanin cilde rengini verir, melanin oranı fazla olan cilt koyulaşırken daha az melanin ciltte daha açık noktaların oluşmasına sebep olur. Cilt lekesi normal cilt renginden farklı olduğundan dolayı kolaylıkla fark edilir, açık, koyu, gri, mavi ya da kırmızı renk tonlarında görülebilir.  Cilt lekesinin oluşmasının birçok farklı nedeni vardır, bilinen en belirgin nedenler;

  •  Doğum lekesi
  •  Cilt pigmentasyon bozukluğu
  •  Deri döküntüsü
  •  Cilt enfeksiyonu
  •  Cilt kanseri
  •  Tıbbi durumlardır.

Tıbbi Destek Gerekir Mi?

Cilt lekeleri aniden ortaya çıkarak daha sonra kaybolabilir, geçici deri lekelerinin ya da kırmızı deri lekelerinin nedeni yapılan egzersiz, güneş yanığı ya da kızarma olur. Soluk ciltte geçici lekelerin oluşma nedenleri ise mide bulantısı, kan şekerinin düşmesi, soğuk hava ya da kurutmadır. Şayet cilt lekesi ortaya çıktıktan sonra uzun bir süre gitmiyorsa kesinlikle bir doktora görünmek gerekir. Aynı zamanda ciltte bulunan benin büyüklüğü, şekli ya da dokusu değişirse yine tıbbi yardım almak gerekir.

Leke Bakımı Yöntemleri

Leke bakımı ya da cilt lekesi tedavisi birçok farklı nedene göre değişiklik gösterir. Lekenin altında yatan herhangi bir sağlık durumu varsa doktor tarafından en iyi tedavi şekli uygulanarak altta yatan hastalık tedavi edilir Bu sayede cilt problemleri çözüme ulaşır. Ancak doğum lekesi ya da cilt pigmentasyon bozuklukları için herhangi bir tedaviye gerek yoktur. Leke bakımı için lazer tedavisi, kimyasal peelingler ya da topikal kremler kullanılabilir.

Kimyasal peeling yönteminde; özel olarak geliştirilen kimyasal çözeltiler kullanılır. Leke tedavisinde en fazla kullanılan çözelti glikolik asit adı verilen meyve asitleridir. Hafif leke sorunu olan ciltlerde uygulanan yöntem 2 ila 4 hafta arasında 4 ya da 6 uygulama ile gerçekleşir.

Leke maskesi; leke bakımında son yıllarda kullanılmaya başlanan soyma yöntemidir. Cilde özel olarak hazırlanan bir karışımlar maske uygulanır ve 8 ila 10 saat kadar ciltte bekletilir. Ardından ılık su ile çıkarılarak 4 ile 6 ay süre boyunca özel bir devam kremi ile işlem sürdürülür.

Mezoterapi Ve Lazer Tedavileri

Mezoterapi; yöntemi ile leke bakımı yapılabilir. Özel ilaçlar ile oluşturulan karışım cilt altına enjekte edilerek lekeler tedavi edilir. Mezoterapi yöntemi leke maskesi, lazer tedavi ya da kimyasal peeling yöntemi ile birlikte uygulanabilir.

Lazer tedavileri; lekenin tonuna ve yaygınlığına göre kullanılır. Her lekede farklı lazer uygulaması gerçekleştirilir, cildin en üst tabakasını soyan fraksiyonel lazerler dışında aynı zamanda renk hücresini hedef alan Q anahtarlı lazerlerde kullanılır. Aynı zamanda yoğunlaştırılmış ışık kaynakları bulunan IPL cihazları da sık kullanılan sistemlerdir.

Krem İle Bakım Yöntemleri

Renk açıcı kremler; leke bakımında yararlanılan tüm uygulamalarda kullanıldığı gibi aynı zamanda tek başına da uygulanabilir. Leke bakımında genellikle C vitamini, hidrokinon, arbutin, glikolik asit kojik asit içeren kremler kullanılır. Retinol içeren kremler ciltte soyulma etkisi gösterir ve leke bakımına yardımcı olması için kullanılır.

Güneş koruyucu kremler; leke bakımı aşamasında kesinlikle kullanılmalıdır. Özellikle kış aylarında ki güneşin etkilerinden cildi korur ve lekelerin koyulaşmasını engeller.

Altın iğne tedavisi; altın iğne uçlu bir cihaz yardımı ile cildin iyileşmesi ve lekelerden arındırılması sağlanır. Uygulama kişinin cilt tipine ve leke özelliğine göre belirlenir.

Lekeler Önlenebilir Mi?

Leke bakımı fiyatları uygulanacak yönteme göre farklılık gösterir, Fisina beauty studio en iyi leke bakımını en uygun fiyat politikası içerisinde gerçekleştirir. İnsanların en merak ettiği konu lekelerin önlenmesidir, cilt lekesini tamamıyla önlemek mümkün değildir, ancak;

  •  Güneşten korunmak
  •  Güneş koruyucu ürünler kullanmak
  •  Bol kıyafetler ile vücudu örtmek
  •  Öğlen vakti dışarı çıkmamak gibi alınacak basit önlemler ile cilt lekelerinden korunma sağlanması ile birlikte aynı zamanda cilt kanseri riski azaltılabilir.

cilt lekesi bakımı hizmeti almak için Fisina ile iletişime geçebilirsiniz