Kalıcı Makyaj Sonrası Bakım Nasıl Yapılır?

Gün içerisinde soluk ve cansız görünmek istemeyenler kalıcı makyaja başvuruyor. Nitekim makyaj uygulamaları daha taze ve estetik görünümlere sahip olmanızı mümkün kılar. Bunun için güzellik merkezlerine başvurabilir ve kalıcı makyaja dair merak ettiklerinizi sorgulayabilirsiniz. Şöyle ki:

  • Kalıcı makyaj öncesi bakım, solaryum ya da enfeksiyon gibi durumlar ele alınabilir.
  • Makyaj sonrasında dikkat etmeniz gerekenler de açıkça belirtilir.

 

İyileşme Süreci

Kalıcı makyaj uygulamalarında pigmentler devreye girer ve cildin canlı bir görünüme sahip olması sağlanır. Pigmentlerden kaynaklı olarak da belli bir iyileşme sürecinin yaşanması söz konusudur. Kalıcı makyaj sonrası bakım iyileşme sürecinin hızlanmasını sağlayacağı için önem arz ediyor.

Öncelikle iyileşme sürecinde deri değişimi değerlendirmeye alınır. Çünkü bu değişim üzerine bakım ile istenilen sonuçlar elde edilir. Deri değişimi için ortalama süre 7 – 10 gün aralığında olacaktır. Bu süreç içerisinde ciltte gözle görülür yan etkiler olmayacağı için günlük yaşantınıza devam etmeniz söz konusudur.

 

Krem Kullanımı

Kalıcı makyaj sonrası bakım sırasında krem kullanımının önemli olduğu bilinir. Ancak krem kullanımını da en uygun şekilde ele almak gerekir. Şöyle ki:

  • Kalın bir tabaka halinde krem kullanılması hata olacaktır.
  • Cildi vıcık vıcık hale getiren krem uygulamalarından uzak durmak gerekir.

Kalıcı makyaj sonrasında cildi çok fazla yumuşatmak hata olacaktır. Bunun için kalın yapıda olan kremlerin kullanılmaması gerekir. Aynı zamanda formu çok yağlı ve yumuşak olan kremlerden de uzak durmakta fayda var.

 

Su İle Temas

Kalıcı makyaj uygulamalarında pigmentlere yer verilir ve cilt üzerinden renklendirme gerçekleşir. Renklendirme sırasında kullanılan cihazlar cilde zarar vermez. Ancak yine de uygulama sonrasında tedbirli olmakta fayda var. Bunun için uzmanlar kalıcı makyaj sonrası bakım önerilerinde bulunarak müşterilerini yönlendirir.

Örneğin yoğun krem kullanımı tavsiye edilmez. Öncesinde suyla temasın da yasak olduğunu unutmamak gerekir. Çünkü yara formunda olan cilde suyun temas etmesi sorun yaratabilir. Özellikle de enfeksiyon sorunlarına dair suyla temastan kaçınmak önem arz ediyor. Makyaj uygulamalarının yapıldığı gün bölgenin vıck vıcık olmaması gerekiyor.

 

Kalıcı Makyaj Sonrası Uyarılar

Kalıcı makyaj sonrası bakım için uzmanların tavsiyelerini dikkate almak ve uyarılara karşı harekete geçmek gerekir. Şöyle ki yaz tatili öncesinde makyaj uygulamalarına başvurmanız hata olacaktır. Çünkü:

  • Kalıcı makyaj sonrasında ilk 2 hafta cildin koruma altına alınması gerekir.
  • Güneş ışınlarından uzak durmanız en doğrusu olacaktır.

Hatta aynı durumun solaryum için de geçerli olduğu görülüyor. Kalıcı makyaj sonrasında UV ışınlarından ve solaryumdan uzak kalmak gerekir. Cilt sağlığı ve kalıcı makyajın etkisinden kaynaklı olarak uyarıları dikkate almalısınız.

 

Kalıcı Makyaj Sonrası Kozmetik Ürünleri

Bakım esnasında kullanılması gereken kozmetik ürünleri de dikkate alınmalıdır. Nitekim içeriğine göz atmak ve doğal ürünlerden tercihte bulunmak önem arz ediyor. Kalıcı makyaj sonrası bakım kremlerinde E vitamininin olması fayda sağlar. Bunun gibi:

  • Vazelin bazlı kremler düzenli aralıkla ile temin edilebilir.
  • Balm ile dudak bakımına geçilebilir.

Kalıcı dudak, eyeliner veya kaş uygulamalarına yer verildiği açık durumda. Bunun için her bir bölgede ayrı krem, vitamin ya da yağlara başvurmak en doğrusu olacaktır. Özellikle de içeriğinde E vitamini olanlar iyileşme sürecinin artış göstermesini sağlayacaktır.

Krem kullanımı ile birlikte kalıcı makyaj uygulamalarından istediğiniz sonucu alabilirsiniz. Öyle ki pigmentlerden istenilen renkler elde edilir. Bu sayede cildin daha canlı bir görünüm kazanması mümkün olacaktır. Üstelik ekstra kozmetik ürünlere başvurmanıza da gerek kalmayacaktır.

 

Kalıcı Makyaj Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Kalıcı makyaj sonrası bakım ile birlikte iyileşme sürecinin kısalması mümkün olacaktır. Aynı zamanda enfeksiyon sorunu yaşamamak adına bakımın üzerinde durmanız önem arz ediyor. Çünkü kalıcı makyajın akabinde enfeksiyon riski yüksek olacaktır. Bunun için:

  • Su ve sabun ile temasın gerçekleşmemesi gerekir.
  • Cildin sık sık kaşınması da enfeksiyon riskini ortaya çıkartır.

Ovuşturma ve kaşınmadan uzak durmak gerekir. Tüm bu uyarılara bağlı olarak iyileşme sürecinin hızlanması mümkün hale gelir. Güzellik merkezleri bu alanda hizmet veren profesyoneller ile çalışma gösteriyor. Sonuç olarak kalıcı makyaj uygulamalarına dair uyarılara yer verilir de yol gösterilir.