Fibroblast Uygulaması Nasıl Yapılır?

Cildin görünümünü sıkılaştırmak ve iyileştirmek için enjeksiyonlar, lazer ya da cerrahi tedavilere alternatif olarak sunulan estetik bir uygulama olan fibroblast kök hücre tedavisi yüz ve kozmetik tedavisinde yeni bir uygulamadır. Tedavide hedef en dışta bulunan cilt katmanın hemen altındaki deri tabakada bulunan dermiste kolejen ve protein üreten hücreler olan fibroblastlardır. Fibroblast hücreler cilt yaralarının iyileşmesine yardımcı olmasının dışında aynı zamanda cilt sıklığını ve parlaklığını korur.

Tedavinin Faydası Nedir?

Terapide küçük bölgelere yüksek frekanslı elektrik akımı boşaltan kalemi andıran cihazlar kullanılır. Plazma ucu direkt olarak cilde temas etmek yerine cildin üzerine hedeflenen akımı bırakır. Sıcak akım cildin üst tabakasında küçük delikler ya da mikro yaralanmalar oluşturur. Fibroblast tedavisinden kaynaklanan termal bozulma ya da ısı hasarı şu konularda yardımcı olur;

 •  Derideki proteinler parçalanır
 •  Doku yenilenmesi teşvik edilir
 •  Fibroblast aktivitesi uyarılır
 •  Doku kasılmasına neden olarak cildi sıkılaştırır.

Fibroblast Tedavisi Nerede Uygulanır?

Çankaya Fibroblast tarafından uygulanan terapi cilt yenileme olarak adlandırılmaktadır. Fibroblast tedavisi birçok farklı konuda tedavi amaçlı kullanılan cerrahi olmayan bir yöntemdir.

 •  Göz kapağı kaldırma ya da sıkma
 •  Kırışıklık azaltma
 •  Boyun sıkılaştırma
 •  Üst dudak kırışıklığının azaltılması
 •  Çatlaklar ya da yara izlerinin yok edilmesi gibi durumları da tedavi etmek için kullanılan bir yöntemdir.

Etkisi Hemen Gerçekleşmez

Cildin güneş görmeyen kısmından mercimek büyüklüğünde parça alınır, alınan bu fibroblastlar bakanlık onaylı bir laboratuvara gönderilir. Kişinin kendisinden alınan kandan serumu ayrıştırılarak kültür ortamına konulur ve bu kültür sonucunda fibroblastlar yeteri kadar çoğaltılır. Çoğaltılan fibroblastlar doktora gönderilir ve doktor vücudun gerekli yerlerine ince bir iğne kullanarak enjekte eder. Belli aralıklarla tedavi 2 ya da 3 seans sürer seansta 1 ila 2 milim fibroblast verilir geri kalan dondurularak laboratuvarda bekletilir. Laboratuvar yeteri kadar fibroblast ürettikten sonra uygulama gerçekleşir. İşlemin tamamlanmasının hemen ardından etkisini beklemek yanlıştır çünkü hücreler yerleşerek elastin ve kollajen üretmeye başlar. Dolayısıyla ikinci uygulamadan sonra cilt diriliğini kazanır, fark edilmeye başlanması ancak ikinci enfeksiyondan sonraki iyileşme sürecindedir bu da yaklaşık 4 ila 6 hafta arasında netleşir.

Fibroblast Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Uygulama prosedürü işlemin yapılacağı yere göre değişebilir ama temel adımlar bellidir. Öncelikle cilt temizlenerek topikal anestezik krem uygulanarak uyuşturulur. Belirlenen cilt bölgesi plazma kalemi ile tedavi edilir, plazma kalemi ciltte küçük kabuk benzeri noktalar yaparak küçük mikro akımlar oluşturur. Uyuşma kremi çıkarıldıktan sonra karıncalanma ve yanma hissini azaltmak için soğutma jeli uygulanır. Uygulamanın süresi 30 ila 60 dakika arasıdır, işlemin tamamlanmasının ardından küçük noktaların yaklaşık bir hafta kabuklanarak düşmesi beklenir. Birkaç hafta sonrasında cilt iyileşir ve daha sıkı bir görünüme kavuşur. Uygulama her insanda farklılık gösterir bazı insanlar tek tedaviden fayda görürken bazılarında en az 3 tedaviye gereksinim olabilir.

Fibroblast Tedavinin Yan Etkisi Var Mı?

Hamile ya da emziren anneler, topikal anestezik alerjisi olanlar ya da tedavi bölgesinde enfeksiyon riski bulunanlara fibroblast tedavisi gerçekleştirilmez. Aynı zamanda keloid ya da hipertrofik skarlaşma tedavisi alanlara da önerilmez. Prosedürün uygulandığı Fibroblast Fisina güzellik merkezinin gerçekçi hedefler oluşturması önemlidir Çünkü uygulanan tedavi istenen sonucu verse de cerrahi işlemler kadar kesin çözümlere ulaşmak muhtemel olmayabilir. İşlemin herhangi bir yan etkisi yoktur ancak

 •  Şişme
 •  Kızarıklık
 •  Hafif lekeler
 •  Koyu lekeler
 •  Cildin soyulması
 •  Cildin kabuklanması gibi durumlar ile karşılaşmak mümkündür.

Fibroblast Tedavisi Kimlere Yapılır?

Ciltte yaşlanma belirtilerinden dolayı oluşan iz ve lekelerden şikayetçi olan herkes uygulamayı gerçekleştirebilir. Kök hücre tedavilerinde amaç yüz, boyun ve dekolte bölgesindeki kırışıklıkları azaltmak, çene ve boyun bölgesindeki sarkmaları gidermektir. Aynı zamanda sivilce ya da yara izlerinin iyileşmesi, güneşin neden olduğu hasar, sigara gibi çevresel etkilerden dolayı canlılığını yitiren mat ve gözenekli bir görüntü oluşan cildin yenilenmesi için kullanılır. Ortalama iki aşamada gerçekleştirilen uygulamanın etkisi yaklaşık 2 ila 3 yıl arası kadar sürer. Fibroblast fiyat uygulaması verilen hizmetin niteliğine göre farklılık gösterir ama ameliyattan çok daha uygun fiyatlıdır. Üstelik oldukça iyi bir alternatif ve çok daha az maliyet ile sahip olunabilen bir çözümdür.

Fibroblast fiyatları için bizimle iletişime geçmeyi unutmayın