Epilasyon Yapmanın Faydaları ve Zararları

İstenmeyen tüylerin son bulması adına çeşitli epilasyon uygulamalarına yer verilir. Her bir uygulama güzellik merkezleri tarafından titizlikle sürdürülür. Merkezlere başvurmak isteyenler de epilasyon uygulamalarını, yararları ve de zararları önceden değerlendirmeye alabilir.

 

Epilasyon Faydaları Nelerdir?

Epilasyon yaptırmanın yararları ve zararları nelerdir sorgulama aşamasında karşınıza birkaç husus çıkacaktır. Örneğin ilk etapta tüy sorununa dair ele alınan mecburi uygulamalar arasında gösterilir. Özellikle de lazer epilasyonlara olan ilgi bir hayli fazla. Lazer uygulamaları:

  • İstenmeyen tüyler için kalıcı çözüm olarak ele alınır.
  • Kıl köküne etki eden uygulamalar kıl sorununa dair sıklıkla tercih edilir.

Epilasyonun öne çıkan faydası olarak kıl sorunundan söz etmek daha doğru olacaktır. Nitekim kıl köklerinin tahrip edilmesi adına epilasyon uygulamalarına yer verilir. Böylece uzun vadede tüy sorunu yaşamanız engellenir. Buz ya da klasik versiyonları ile çeşitli lazer epilasyon uygulamalarına yer verilir.

 

Lazer Epilasyonun Yan Etkileri Nelerdir?

Epilasyon uygulamalarına dair dikkate alınan bir diğer husus yan etkiler oluyor. Etkilerin az olduğu uygulamalara talep daha fazla. Epilasyon yaptırmanın yararları ve zararları olarak yan etkiler de ele alınır ve uygulamalara karar verilir. Özellikle de lazere dair yan etkilerin oldukça az olması dikkatlerden kaçmıyor.

Lazer uygulamalar neticesinde geçici ve az sayıda yan etkiler ortaya çıkabilir. Hızlı bir şekilde iyileşme gösterdiği için lazer uygulamalar daha fazla tercih edilir. Özellikle de ağda ya da makine üzerinden gerçekleşen uygulamalara nazaran yan etkileri az olduğu için talep görmektedir.

 

Epilasyon Acı ve Ağrı Hissi

Epilasyon yaptırmanın yararları ve zararları adına ortaya çıkacak hissiyatı da değerlendirmeye alabilirsiniz. Nitekim her epilasyon uygulamasında ayrı bir hissiyat ortaya çıkacaktır. Örneğin ağdalı olan uygulamalar:

  • Kıl köklerini çekmeye yönelik ele alınır ve acı hissedilebilir.
  • İsteğe göre uyuşturma üzerine de ağda uygulamalarına yer verilir.

Bunun yerine lazer özellikle de buz lazer uygulamalarının daha az acı hissine yol açtığı biliniyor. Aynı zamanda destekleyici kremler lazer uygulamalarında da ele alınır. Sadece uygulamalarda az da olsa yanma hissi ortaya çıkabilir. Bu dayanılmaz seviyede olmadığı için uygulamalar hafif bir şekilde atlatılır.

 

Epilasyon Fiyat Karşılaştırmaları

Epilasyon yaptırmanın yararları ve zararları olarak fiyatları da değerlendirmeye alabilirsiniz. Şöyle ki lazer uygulamaları daha maliyetli gibi gözükse de uzun vadede ekonomik hale gelir. Çünkü kıl kökleri üzerinden uygulamalara geçilir ve kalıcı çözüme gidilir.

Kalıcı çözüm olan lazer sayesinde devamlı olarak ağda almak ya da epilasyona başvurmak gerekmez. Bu durum uzun vadede fiyatta tasarrufa gitmenizi mümkün kılar. Görüldüğü üzere lazer epilasyon bütçeden tasarrufa dair yararlı bir uygulama olarak ele alınmaktadır. Özellikle de buz lazer uzun vadede ağda giderlerinin önüne geçecektir.

 

Epilasyon Zararları Nelerdir?

Epilasyon müdahalelerinde yaygın olarak kızarıklık ortaya çıkar. Epilasyon yaptırmanın yararları ve zararları olarak bu detaylara da değinmek gerekir. Yani zararları olarak hafif çaplı kızarıklıklar görülebilir. Bunun yanı sıra uygulanan epilasyona bağlı olarak:

  • Geçici de olsa tahrişin ortaya çıkması söz konusudur.
  • Epilasyon yapılan bölgede pigment değişimi gözlenebilir.

Bölge daha da koyulaşabilir ya da rengi açılabilir. Bunun haricinde nadir görülen yan etkiler zararları arasında yerini almıştır. Örneğin yara oluşumu bunlardan sadece bir tanesi. Bir de ciltte meydana gelen kabuklaşma zararları arasında gösterilir. Herkeste olmasa da zaman zaman bu tarz yan etkiler ortaya çıkabilir. Sonuç olarak doğru hijyen uygulamaları ve krem kullanımına karşı her birinin ortadan kalkması mümkün olabilir.

 

Epilasyon Cilde Etkileri Nelerdir?

Epilasyon yaptırmanın yararları ve zararları arsında cilt etkileri de yerini almıştır. Öncelikle cildin daha pürüzsüz hale gelmesi adına faydalı uygulamalar arasında gösterilir. Yumuşak bir cilde sahip olmak isteyenlerin tercihi bu yönde olacaktır.

Sık sık uygulanan epilasyon ise ciltte kuruluğa neden olabilir ve kabuklaşma ortaya çıkabilir. Görüldüğü üzere cilde hem yararı hem de zararı olabilir. Bunun için önce alanında uzman güzellik merkezleri ile iletişime geçmeniz önem arz ediyor. Çünkü merkezler cilt durumuna ve kıl köklerine göre ayrı epilasyon uygulamalarına yer verir. Aynı zamanda epilasyon öncesi ve sonrası için yönlendirmelerde bulunur. Bu şekilde zararlarından ziyade yararlarını görmeniz esas alınır.

 

Siz de sorunsuz bir epilasyon süreci geçirmek için. Fisina ile iletişime geçebilirsiniz