Cerrahi Ben Aldırma İşlemi

Cerrahi ben aldırma çoğu kişi tarafından isteğe bağlı, görünümdeki iyileşmeleri düzeltmek adına yapılan bir uygulama olarak görülse de, kişiler farkında olmadan benler nedeniyle farklı sağlık sorunları yaşayabilmektedir. 

 

Benlerin İnsan Sağlığı İçin Risk Var Mıdır?

İnsan vücudunda meydana gelen benlerde 3 farklı ben tipi bulunmaktadır. Bazı benler tamamen iyi huylu olup insanın ömrü boyunca iyi huylu kalabilmektedir. Bazı benler iyi huylu olup kötüye dönüşme potansiyeli olanlar olarak ikinci grubu oluşturmaktadır. Bu iki grup da insan sağlığı için çok fazla risk içermez. Ancak üçüncü grup iyi huylu olup kötüye dönüşme potansiyeli çok yüksek olan benleri ifade etmektedir ve bu benler genellikle premalign olarak adlandırılır. 

Mevcut benlerin risk yaratmadan önce vücuttan arındırılması oldukça önemlidir. Aksi halde kanser başta olmak üzere pek çok kötü oluşum, bu benler nedeniyle meydana gelebilmektedir. Kişiler herhangi bir risk almamak adına cerrahi uzmanlardan alacakları destekler ile birlikte ben durumunu analiz ettirebilmekte ve kötü huylu bene dönüşebilecek benlerin alınmasını sağlayabilmektedir. Bu nedenle benler her zaman için estetik kaygılar nedeniyle değil, tıbbi zorunluluk ve insan sağlığının korunması adına da yapılabilir. 

 

Cerrahi Ben Aldırma Nasıl Yapılır?

Cerrahi ben aldırma işlemlerinde öncelikle hastanın mevcut durumu kontrol edilir ve sağlık değerlerinin uygun olup olmadığı belirlenir. Operasyon için kişinin durumunun uygun olduğu belirlendikten sonra ise ben aldırma işlemlerine başlanabilmektedir. Bu süreçte genellikle lazer cihazlardan destek alınmaktadır. Cihazlar ile sağlanacak destek, kişilerin ben bölgesinin kurutulmasına ve cilt altında kalan bölgelerde de benin tamamen yok edilmesini sağlar. Böylece yeni bir ben oluşma ihtimali ortadan kaldırılacağı gibi benlerin insan sağlığında yaratabileceği olumsuz etki ve rahatsızlıklar da ortadan kaldırılır. 

Cerrahi Ben Aldırma İşlemi
Cerrahi Ben Aldırma İşlemi

Plastik Cerrahi Ben Aldırma Sonrası İz Kalır Mı?

Plastik cerrahi ben aldırma sonrasında iz kalıp kalmayacağı, en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Benin görünümde yarattığı olumsuzluklardan kurtulmak isteyen bir kişi, operasyon sonrasında farklı ize sahip olması, operasyonun gereksiz bir şekilde yapıldığını ortaya çıkartır. Bu nedenle ben aldırma operasyonlarında deneyimli bir cerrah tarafından yapılacak müdahale, herhangi bir iz kalmadan benin ortadan kaldırılmasını sağlar. Bu bakımdan kişiler iz kalma ya da benzer sorunlar ile karşılaşmamak adına mutlaka tedavi olacağı merkezi ve cerrahı dikkatli bir şekilde tercih etmelidir. 

Özellikle ben aldırma operasyonu sonrasında bölgede kızarıklık, şişlik ya da morluk gibi yara izleri oluşabilir. Ancak bunlar operasyona bağlı beklenen gelişmelerdir ve yaklaşık bir hafta içerisinde kendiliğinden kaybolmaktadır. Bu nedenle kişiler özellikle operasyon sonrasında ben bölgesinde meydana gelebilecek bu tip durumlara karşı hazırlıklı olmalı ve herhangi bir endişe yaşamamalıdır.

 

Lazerle Ben Aldırdıktan Sonra Ne Yapılmalı?

Lazerle ya da diğer yöntemler ile ben aldırdıktan sonra kişilerin özellikle belirli bir süre cerrah tarafından sunulacak önerileri dikkate alması gerekmektedir. Herhangi bir yan etki ya da daha farklı bir sağlık sorununun yaşanmaması adına kişiler uygulama yapılan bölgelere karşı hassas davranmalı ve güneş ışığına bu bölgelerin doğrudan maruz kalması önlenmelidir. Özellikle ilk 2 gün bölgeyi kaşımamak ve sıcak su ile temas ettirmemek gerekir. Eğer bölgedeki görünümün ideal seviyeye gelmesi isteniyorsa ve leke gibi farklı oluşumların ortaya çıkması istenmiyorsa mutlaka uzman önerileri dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır. Aynı zamanda uzmanlar tarafından sunulabilecek farklı krem ve jel gibi ürünlerin de aksatılmadan kullanılmaması gerekir. 

 

Cerrahi Ben Aldırma Sonrasında Ben Tekrar Çıkar Mı?

Cerrahi ben aldırma işlemlerinde tedirginlik yaratan durumlardan bir diğeri ise alınan benin tekrar oluşup oluşmayacağıdır. Operasyonlarda deri üstündeki ve altındaki bölümlere doğrudan etki yapıldığından benin bölgede yeniden oluşması mümkün değildir. Ancak kişilerin vücudun farklı bölgelerinde her zaman için yeni ben oluşumları söz konusu olacağından dolayı kişiler aynı bölge için endişe duymamalıdır. Eğer tedavi sırasında sadece cildin üst bölgesinde operasyon uygulanır ve benin cilt altında yer alan bölümlerine yönelik herhangi bir işlem yapılmazsa, operasyon sonrasında mevcut benin yeniden büyümesi söz konusu olabilir. Bu tür ihmal ya da eksik uygulamalar ile karşılaşmamak adına kişilerin mutlaka doğru uzman ve merkezlerde tedavi olması gerekir.